Jump to content

Przydatne porady (lektura obowiązkowa)

From Wikimania 2013 • Hong Kong
This page is a translated version of the page Must-read tips and the translation is 97% complete.

Weź kurtkę

Hongkong słynie z upalnej i jednocześnie bardzo wilgotnej aury, zwłaszcza latem. Klimatyzacja, działająca w wiekszości budynków, jest bardzo wydajna - zwłaszcza w centrach handlowych doświadczyć można efektu wejścia do lodówki. Aby uniknąć niekorzystnych konsekwentcji nagłych zmian temperatur, zalecamy zabranie ze sobą kurtki lub innego elementu garderoby do okrycia ramion - sweter, bluza, marynarka, a nawet szal sprawdzają się równie dobrze.

Cechą charakterystyczną lata w Hongkongu są też gwałtowne opady deszczu. Jako, że opady deszczu potrafią utrzymywać się przez kilka godzin, zawsze bądź na nie przygotowany - w szczególności jeśli prognoza pogody przed nimi ostrzega. Mimo, iż parasole oraz płaszcze przeciwdeszczowe są najczęściej stosowanymi metodami radzenia sobie z deszczem, należy pamiętać, że często zajmują one sporo miejsca i są trudne w transporcie, a także mogą przeszkadzać innym osobom, zwłaszcza gdy często wchodzimy i wychodzimy z budynków. Cienka nieprzemakalna kurtka jest najlepszym rozwiązaniem dla osób planujących często poruszać się w zatłoczonych przestrzeniach.

Miej przy sobie paszport

Zawsze miej przy sobie paszport lub inny dokument tożsamości - hongkongijska policja ma prawo legitymować ludzi na ulicy, i robi to regularnie. [1]

Na lotnisku: skorzystaj z darmowego wi-fi przed odprawą paszportową

Lotnisko Międzynarodowe w Hongkongu udostępnia darmową sieć wi-fi. Sugerujemy aby skorzystać z niej jeszcze przed przejściem przez kontrolę paszportową, jako że mniej osób korzysta z dostępu w strefach ograniczonego wstępu. Doświadczenie miejscowych pokazuje, że w miejscach powszechnie dostępnych na lotnisku bardzo trudno o dobre połączenie, więc najlepiej sprawdź pocztę zaraz po wylądowaniu i wejściu na terminal.

Zakaz jedzenia i picia w komunikacji miejskiej

Tabliczki w metrze informują o karach za jedzenie, picie i palenie

Powstrzymaj się od jedzenie i picia w transporcie publicznym! W większości pojazdów miejskich w Hongkongu wszelka konsupcja jest całkowicie zakazana. Złamanie zakazu może skutkować karą grzywny, chociaż przepisy te są egzekwowane tylko jeśli ktoś zgłosi naruszenie obsłudze stacji. Dużo częściej to współpasażerowie kulturalnie zwracają się o zaprzestanie jedzenia lub picia.

Zakaz palenia w miejscach publicznych (także na zewnątrz budynków!)

Nie! Nawet w niektórych miejscach publicznych na dworze, takich jak parki, nie wolno palić

Od czasu rozszerzenia listy miejsc objętych zakazem palenia (1 stycznia 2007), Hongkong ściśle go egzekwuje w większości miejsc publicznych. Nikt nie może palić ani też mieć w posiadaniu zapalonego papierosa, cygara czy fajki w miejscach oznakowanych jako wolne od dymu; osoby łamiące ten zakaz podlegają karze do $1 500,00.[2]

Oprócz budynków i pomieszczeń - takich jak restauracje, centra handlowe i biurowce - strefy zakazu palenia obejmują też takie przestrzenie publiczne jak: kampusy uniwersyteckie (w tym miejsce naszej konferencji!), parki (za wyjątkiem wyznaczonych stref dla palaczy, nawet ławki przy drogach objęte są zakazem), oraz przystanki i inne miejsca transportu publicznego, bez względu na to, czy przestrzeń ta znajduje się wewnątrz budynku, czy na zewnątrz. Ogródki restauracyjne oraz bary z popielniczkami umieszczonymi na śmietnikach to miejsca, gdzie palenie może być dozwolone.

Ruch lewostronny

W Hongkongu, w przeciwieństwie do sąsiadujących krajów, obowiązuje ruch lewostronny - zasady ruchu drogowego oparte są na wzorcach Brytyjskich. Skręt w lewo na czerwonym świetle jest niedozwolony, co oznacza, że piesi przechodząc przez skrzyżowanie nie muszą zwracać uwagi na ruch pojazdów skręcających.

Na schodach ruchomych stoi się po prawej stronie

Lewa idzie, prawa stoi

Jeśli korzystasz z ruchomych schodów, możesz zauważyć ludzi stojących po prawej stronie schodów, gdy tymczasem stona lewa jest pusta. Dobrym obyczajem wśród osób, które nie zameirzają poruszać się po ruchomych schodach, jest pozostawić stronę lewą tym, którzy chodzić zamierzają - w niektórych miejsach spotkać można plakaty i znaki sugerujące takie zachowanie. Jeśli zdazry ci się stać po lewej, osoby spieszące się mogę poprosić cię o ustąpienie miejsca lub przemieszczenie się.

Zatem, zawsze pamiętaj: lewa idzie, prawa stoi!

Ostrzeżenia pogodowe

Obserwatorium w Hongkongu stworzyło zestaw ostrzeżeń pogodowych tak, by jasno informować o nadchodzącej prognozie i w ten sposób ułatwić przygotowanie się do zmian pogody na kilka godzin przed ich nadejściem.

Strona poświęcona klimatowi szczegółowo opisuje system ostrzeżeń. Poniżej zaprezentowane są ostrzeżenia najczęściej stosowane latem:

  • Ostrzeżenie burzowe
  • Ostrzeżenie przed cyklonem
  • Ostrzeżenie przed skrajnymi upałami

Jeśli ostrzeżenie zostanie wydane, niemal wszystkie media elektroniczne opublikują je, pozwalając łatwo dowiedzieć się o nim bez względu na to, gdzie się akurat znajdujesz.

W przypadku niektóych ostrzeżeń pogodowych (takich jak , i wyższe), usługi i transport publiczny mogą zostać częściowo ograniczone, zaś wiele osób wcześniej zakończy dzień pracy. Zwróć uwagę na wcześniejsze zamknięcie lub tymczasowe wstrzymanie niektórych linii autobusowych i promowych - wnowione zostaną dopiero po oficjalnym odwołaniu ostrzeżenia. Często linie te tuż przed zamknięciem są zatłoczone, a czas podróży może się znacząco wydłużyć .

Mimo, iż cyklony i burze żadko powodują znaczące straty materialne czy śmierć na terenach miejskich, zawsze zachowaj szczególną ostrożność jeśli znajdujesz się poza terenem miasta, zwłaszcza w pobliżu rzek. Jeśli zdaży się sytuacja awaryjna, znajdź schronienie (najlepiej wewnątrz budunku) i zadzwoń na 999.

Przypisy

  1. Posiadanie dokumentu tożsamośi jest wymagane i egzekwowane zgodnie z Sekcją 17C Rozporządzenia o Imigracji, Cap. 115, Prawa Hongkongu.
  2. Szczegółowe przepisy dotyczące miejsc objetych zakazem palenia znajdziesz tutaj.