Wycieczki

From Wikimania 2013 • Hong Kong
This page is a translated version of the page Excursions and the translation is 100% complete.


Dzięki centralnemu położeniu i funkcji regionalnego węzła transportowego, Hongkong jest dobrym punktem wypadowym do zwiedzania pobliskich miast i regionów.

Makau
  • Makau, była portugalska kolonia, a obecnie największy ośrodek hazardu na świecie, znajduje się jedynie godzinę od Hongkongu (płynąc promem TurboJet). Historycznie był to pierwszy przyczułek europejski w Azji Wschodniej i znaczący port kupiecki od czasów jego założenia w XV wieku. Dziś głowną atrakcją są kasyna, europejska kuchnia i wina, a także architektuara kolonialna. Ceny biletów zaczynają się od $18 w jedną stronę. Przystań promowa znajduje się przy stacji metra Sheung Wan na wyspie Hongkong. Rzadziej kursują promy New World First Ferry z Tsim Sha Tsui, Kowloon oraz Lotniska.
  • Shenzhen, dynamicznie rozwijające się miasto chińskie tuż za granicą Makau znajduje się w zasięgu metra - dojazd trwa około 40 minut. Pociąg jest wygodny zwłaszcza dla osób planujących zakupy, jako że stracja końcowa znajduje się w dzielnicy komercyjnej Lo Wu. Ciekawą alternatywą, zwłaszcza dla osób rozpoczynających swoją podróż na wyspie, jest prom do Shekou: rejs trwa około 50 minut i kosztuje $13.
Guangzhou
  • Guangzhou, stolica prowincji Guangdong przynależnej do Chin Kontynentalnych, w przeszłości nazywanej Kantonem. Guangzhou liczy sobie tysiace lat i od zawsze było najważniejszym miastem Chin Południowych. To tu swoje korzenie ma bogata kutura Kantońska chrakteryzująca Hongkong i Makau, a także inne regiony świata. Do Guangzhou można dotrzeć w półtorej do dwóch godzin, w zależności od rozkładu jazdy Linii Guangdong. Jeśli twój budżet jest ograniczony, możesz wybrać autobus przygraniczny, dostępny w wielu miejscach Hongkongu. Podróż zajmnie wtedy powyżej trzech godzin, wliczając odprawę graniczną i przesiadki. Rozkład jazdy i ceny mozna sprawdzić online.

Także kilka miejsc w pobliskich Chinach Południowych warte jest odwiedzenia:

  • Guilin oraz Yangshuo z uwagi na przepiękny krajobraz gór i rzek - możliwy powrót przez Guangzhou.
  • Hainan dla tropikalnych plaż.
  • Góry Wuyi dla ich historii i krajobrazu, z możliwością powrotu przez nowoczesny Xiamen.
  • Yunnan, kierunek popularny wśrod turystów, goszczący wiele z rozmaitych grup etnicznych Chin, określąjący się mianem Hrabstwa Shangri-La.

Wizy: obywatele większości krajów nie potrzebujących wizy do Hongkongu mogą też wjechać do Makau bez wizy. Sprawdź dokładnie informacje na temat przepisów ruchu bezwizowego.[1] Aby odwiedzić inne miejsca wymienione na tej stronie koniecznie trzeba uzyskać wizę ChRL w konsulacie na terenie swojego kraju, jeszcze przed wylotem do Hongkongu.